Reţeta zilei: Boy Choy dulce-acrişor

Din 02 Februarie 2012 00:00 0 comentarii Vizualizari: 169
Reţeta zilei: Boy Choy dulce-acrişor



Boy Choy este numele dat de americani verzei chinezeşti, iar reţeta care v-o propunem pentru astăzi este uşor de pregătit. În numai 10 minute puteţi avea o cină uşoară, pentru două persoane. Ingrediente: 3 felii de varză, 6 bucăţi de ardei roşu tăiat mărunt, o lingură de ceapă verde tăiată mărunt, o lingură de zahăr şi o lingură de sare sau după gust, 3  linguri oţet de orez, o lingură sos de soia, o linguriţă ulei de susan, 3 linguri ulei vegetal pentru prăjit.

Mod de preparare: Tăiaţi feliile de varză după cum se vede în imaginea alăturată.

Încălziţi la foc mare o tigaie adâncă timp de un minut şi adăugaţi apoi uleiul vegetal. Când uleiul s-a încălzit, prăjiţi la foc potrivit, timp 30 de secunde, ceapa verde şi ardeiul.

Prăjiţi apoi varza chinezească la foc mare timp de 2 minute, după care condimentaţi cu zahăr, sare, oţet de orez, sos de soia. Atenţie să nu fie prea sărat! Timp de un minut, amestecaţi ingredientele.

Când mâncarea este aproape gata, puteţi presăra peste ea ulei de susan. Boy Choy se serveşte fierbinte. Poftă bună!

Sursa: www.homechineserecipes.com

Un articol de: Luo An Na

Comentarii Adauga un comentariu

 

Alte stiri din despre-china

Reţeta zilei: Spaghete cu sos de roşii şi ouă
014 Mai 2012 00:00

Reţeta zilei: Spaghete cu sos de roşii şi ouă

Ingrediente: 500 gr spaghete 300 gr roşii proaspete 3 ouă 5 gr arpagic 5 gr usturoi sare. Mod de preparare: Se curăţă roşiile şi se taie [...]

Reţeta zilei: Cartofi dulci caramelizaţi
013 Mai 2012 00:00

Reţeta zilei: Cartofi dulci caramelizaţi

Ingrediente: 500 gr cartofi dulci (cartofi chinezeşti) 1 l ulei vegetal pentru prăjit 200 gr zahăr 20 gr seminţe de susan două albuşuri de ou 100 [...]

Reţeta zilei: Carne de vită prăjită cu curry
012 Mai 2012 06:08

Reţeta zilei: Carne de vită prăjită cu curry

Ingrediente: 500 gr felii carne de vită 30 gr pudră de curry 2 gr usturoi zdrobit 2 gr ghimbir tăiat mărunt un arpagic de dimensiune mică tocat [...]

Reţeta zilei: Orez prăjit cu ouă
011 Mai 2012 00:00

Reţeta zilei: Orez prăjit cu ouă

Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable [...]